Jedete-li po silnici č. 17, asi na poloviční vzdálenosti mezi městy Chrudim a Vysoké Mýto, v romantickém údolíčku řeky Novohradky, místními obyvateli pojmenovanou Olšinka, vykukuje z polí věžička kostela. Patří kostelu sv. Jakuba Většího, jehož barokní podoba je z roku 1752. Ke kostelu patří i barokní fara, v níž žil Jan Josef Božan. V parčíku vedle kostela je Mariánský sloup z roku 1752 a na náměstí litinový kříž z roku 1891.Na křižovatce k Březovicím lze nalést sochu sv. Jana Nepomuckého z roku 1729.
Chroustovice – nevelká obec se třinácti sty obyvateli má však bohatou historii sahající hluboko do minulosti. Počátek zdejšího osídlení sahá do dob prehistorických. První písemná památka týkající se obce pochází z doby před rokem 1349.
Život obce byl od středověku provázán s osudy zdejšího panství a jeho měnícími se majiteli. Původně gotická vodní tvrz se poprvé připomíná v roce 1406. V 16. století na místě zpustlé tvrze postavil Zachariáš Slavata z Chlumu renesanční zámek – čtyřkřídlou budovu s uzavřeným nádvořím. V průběhu let se vystřídalo několik dalších majitelů. V roce 1676 nechal František Karel Libštejnský z Kolovrat zámek barokně přestavět a v roce 1779 Filip Kinský zahájil rokokovou přestavbu zámku. Po těchto úpravách budova zámku získala v podstatě dnešní vzhled. Posledními majiteli byl rod Thurn – Taxisů, kterým zámek sloužil do roku 1919.
Od 20. let 20. století začal zámek sloužit zdravotnickým a školským účelům. Nejdříve zde byla umístěna pobočka tuberkulózní léčebny v Košumberku. Za okupace byl zámek propůjčen Dívčímu výchovnému ústavu Kostomlaty. V ústavu vedle civilních zaměstnanců pracovaly i řádové sestry sv. Karla Boromejského. V roce 1948 zámek vyhořel. Po jeho obnově v zámku vznikl 1. března roku 1949 Zvláštní chlapecký domov pro mentálně postiženou mládež. V roce 1950 bylo zařízení transformováno na Zemědělský domov pro mládež vyžadující zvláštní péči. K další změně došlo v roce 1955, kdy ze Zemědělského domova vznikla Zvláštní učňovská škola internátní. Po další několikeré změně názvu se zámecká škola postupně proměňovala v moderní speciální školu – komplexní zařízení, které poskytuje teoretickou i praktickou výuku v široké škále oborů, zajišťuje ubytování a stravování žáků i zaměstnanců.
Od roku 2001 je majitelem Pardubický kraj.
V březnu 2017
Český rozhlas Pardubice spolu s kronikářem Chroustovic Petrem Schejbalem a také s ředitelem Odborného učiliště Chroustovice Ing. Bc. Jaroslavem Bálkem natočil rozhlasovou reportáž o historii a současnosti zámku v Chroustovicích, ve kterém dnes sídlí odborné učiliště. Pokud si uděláte chvilku a poslechnete si reportáž, dozvíte se spoustu zajímavých informací.
Comments are closed.